Špičkový kousek stříbra, který se stal chloubou naší galerie

31. července 2021

Naprosto špičkový drát stříbra na krystalech argentitu nalezený kamarádem Vildou Šturkem v roce 1984 na 20. patře žíly L1 šachty 4 v Příbrami – Lešetice. Vzorek pochází z dutiny, která byla široká 30 až 40 cm a tak vysoká, že tehdejší hornická lampa nedokázala dosvítit do jejího konce, takže její výška byla jistě větší než cca 8 metrů. Pohled do této dutiny byl impozantní. Mnohaploché, až 10 cm velké skalenoedry kalcitu byly zbarveny různými odstíny červené až oranžové barvy. Z některých kalcitových krystalů porostlých neurčenými „černěmi“ vyrůstaly až několik cm velké dráty stříbra, případně jejich agregáty. Tyto dráty v některých partiích překlenovaly vzdálenost mezi oběma stěnami dutiny a propojovaly je. V těchto místech byly tlusté až 1 cm. Jinde dráty stříbra jen bizarně čněly do prostoru. Do toho všeho ještě esteticky narůstaly až 3 cm velké krystaly chalkopyritu.
Většina kvalitnějších vzorků z této dutiny je zřejmě v zahraničních sbírkách a jsem moc rád, že tento špičkový vzorek je chloubou expozic Galerie PATRIOT v Tišnově. Většina dutiny, z níž je nález popsán, nikdy nebyla vytěžena a její mineralogické poklady tak zůstaly pohřbeny v lešetické šachtě, která je dnes zatopená a nepřístupná.
Informace čerpány ze článku nálezce Viléma Šturka a kolektivu autorů zveřejněném v časopise MINERÁL ročník XXVI, 2018/1, str. 40.

Jsem rád, že jeho vysokou kvalitu potvrdil i skutečný odborník a těší mne, že je kámen zpátky v naší České republice a může tak být prezentován veřejnosti v Galerii PATRIOT.